Skip to content
  • Top Cannabis Dispensary in USA
  • official mail: info@cannabistopgrade.com
  • Nationwide Delivery
  • Top Cannabis Dispensary in USA
Cannabis Top GradeCannabis Top Grade
  • Home
  • Buy Weed Online
  • About
  • Contact
  • Blogs
  • Login
  • Cart / $0.00 0
    • No products in the cart.

      Return to shop

  • 0
    Cart

    No products in the cart.

    Return to shop

Ice Cream Cake Strain
Home / Indica strains

Ice Cream Cake strain

  • Ginger Breath Strain
  • L.A. Confidential Strain

$245.00

1OZ

Category: Indica strains Tags: best deals on weed, best priced dispensary near me, cannabis deals, cannabis discounts, cannabis dispensary prices, cannabis education, cannabis flower deals, cannabis price comparison, cannabis vape deals, cannabis vape discounts, Cannabistopgrade, cheap dispensary prices, dispensary deals, dispensary specials, dispensary with best deals, Ice Cream Cake cannabis, Ice Cream Cake effects, Ice Cream Cake genetics, Ice Cream Cake Strain, Ice Cream Cake terpenes, Ice Cream Cake THC, Ice Cream Cake weed, legal dispensary deals, licensed cannabis dispensary, marijuana dispensary deals, marijuana prices, marijuana vape deals, Wedding Cake Gelato 33, weed deals, weed discounts
  • Ginger Breath Strain
  • L.A. Confidential Strain
  • Description
  • Reviews (0)

Ice Cream Cake Strain and Cannabis Dispensary Deals

The Ice Cream Cake strain is one of the better-known dessert-themed cannabis cultivars in modern U.S. marijuana markets.

Its popularity also means consumers frequently encounter it while comparing:

  • dispensary with best deals;
  • best priced dispensary near me;
  • cannabis vape deals;
  • best deals on weed;
  • flower discounts;
  • concentrate specials;
  • loyalty rewards;
  • and clearance cannabis.

Price matters, but the lowest advertised number does not necessarily represent the best value.

A cannabis product can look inexpensive while differing substantially in:

  • weight;
  • THC concentration;
  • freshness;
  • manufacturing date;
  • taxes;
  • laboratory testing;
  • product format;
  • and final checkout price.

That makes price comparison more complicated than simply choosing the cheapest menu listing.

For additional U.S.-focused cannabis strain and legal-market education, explore Cannabistopgrade.com.

What Is the Ice Cream Cake Strain?

Ice Cream Cake is generally classified as an indica-dominant hybrid.

Its widely reported genetics are:

Wedding Cake × Gelato #33

Current Leafly reference information lists the strain around:

  • 22% THC;
  • 1% CBG;
  • mostly calming overall profile;
  • sleepy consumer reports;
  • relaxed consumer reports;
  • hungry consumer reports;
  • vanilla flavor;
  • butter flavor;
  • pepper notes.

Its commonly listed prominent terpenes include:

  • caryophyllene;
  • limonene;
  • linalool.

Actual products can test considerably higher or lower.

Ice Cream Cake at a Glance

Feature Ice Cream Cake
Type Indica-dominant hybrid
Genetics Wedding Cake × Gelato #33
Reference THC About 22%
Reference CBG About 1%
Reported profile Mostly calming
Top reported effects Sleepy, relaxed, hungry
Flavors Vanilla, butter, pepper
Main terpenes Caryophyllene, limonene, linalool
Common formats Flower, pre-rolls, concentrates, vapes

Strain averages are educational references rather than guarantees for every batch.

Ice Cream Cake Genetics

Ice Cream Cake combines two highly influential modern cannabis families.

Wedding Cake

Wedding Cake is a famous hybrid associated with sweet, earthy, peppery, and dessert-style characteristics.

Its genetics have been used extensively in modern cannabis breeding.

Gelato #33

Gelato #33 belongs to the Gelato family, another major contributor to contemporary dessert-themed cannabis genetics.

The combination helped establish Ice Cream Cake’s reputation for:

  • sweet aroma;
  • vanilla notes;
  • dense flower;
  • resin production;
  • and relatively high THC.

Why Is It Called Ice Cream Cake?

The name primarily reflects its sweet dessert-like aromatic profile.

Consumers commonly describe the strain using terms involving:

  • vanilla;
  • cream;
  • sugar;
  • dough;
  • butter;
  • and pepper.

A dessert-style strain name should not be interpreted literally.

Ice Cream Cake cannabis does not contain ice cream or cake.

Ice Cream Cake THC

Current reference data puts Ice Cream Cake around 22% THC.

That makes it a relatively potent flower strain.

However, individual batches may differ significantly.

A particular dispensary may list Ice Cream Cake at:

  • lower THC;
  • approximately the strain average;
  • or substantially higher THC.

This can result from differences in:

  • phenotype;
  • producer;
  • cultivation;
  • curing;
  • harvest;
  • storage;
  • and laboratory testing.

The label on the actual regulated product is more informative than a generic strain average.

Ice Cream Cake Terpenes

Ice Cream Cake is commonly associated with several aromatic compounds.

Caryophyllene

Caryophyllene often contributes:

  • pepper;
  • spice;
  • wood;
  • and warm aromatic notes.

Limonene

Limonene often contributes citrus-like aromas.

Linalool

Linalool is associated with floral and lavender-like aromas.

These compounds help create the cultivar’s aromatic identity.

They should not be treated as guaranteed medical treatments.

Ice Cream Cake Effects

Consumer reports commonly describe Ice Cream Cake as:

  • sleepy;
  • relaxed;
  • hungry.

Its overall profile is often characterized as calming.

Individual effects still vary according to:

  • THC concentration;
  • tolerance;
  • individual biology;
  • frequency of cannabis use;
  • product format;
  • and other substances consumed at the same time.

Is Ice Cream Cake Strong?

At approximately 22% THC as a reference point, Ice Cream Cake can produce substantial intoxication.

Some batches can test considerably higher.

Higher THC is not automatically synonymous with higher quality.

A lower-THC product can sometimes offer better:

  • freshness;
  • aroma;
  • cure;
  • terpene preservation;
  • or overall consumer preference.

Dispensary With Best Deals

There is no single dispensary with best deals across the United States.

Cannabis pricing is highly local.

Prices can change according to:

  • state;
  • city;
  • local taxation;
  • supply;
  • retailer competition;
  • cultivation costs;
  • product category;
  • inventory age;
  • season;
  • promotional rules.

The retailer with the cheapest flower today may not have the best-priced vape, edible, or concentrate tomorrow.

That is why “best deal” should be evaluated product by product.

Best Priced Dispensary Near Me

Someone searching for the best priced dispensary near me should first verify that the retailer is licensed by the applicable state cannabis regulator.

After that, compare equivalent products.

For example, comparing a premium eighth of fresh Ice Cream Cake flower with an old clearance ounce does not provide a meaningful price comparison.

A better approach is to compare:

  • same product category;
  • similar weight;
  • comparable cannabinoid content;
  • similar manufacturing date;
  • similar testing requirements;
  • final after-tax cost.

How to Compare Cannabis Prices Properly

Cannabis deals can be misleading if different quantities are compared.

Consider flower.

Common sizes include:

  • 1 gram;
  • 3.5 grams;
  • 7 grams;
  • 14 grams;
  • 28 grams.

The advertised package price is therefore less useful than the price per gram.

For example:

Package Advertised Price Approx. Price per Gram
3.5 g $30 $8.57/g
7 g $55 $7.86/g
14 g $95 $6.79/g
28 g $170 $6.07/g

This is an illustration, not a current market quotation.

The larger package appears more expensive at checkout but offers the lower price per gram.

Best Deals on Weed

The phrase best deals on weed can refer to several types of lawful dispensary promotions.

Common legal-market promotions can include:

  • percentage discounts;
  • weekly specials;
  • loyalty points;
  • bundle pricing;
  • clearance products;
  • medical patient discounts;
  • veteran discounts;
  • senior discounts;
  • first-time customer promotions where permitted;
  • holiday promotions where permitted by state rules.

State regulations can restrict how cannabis advertising and promotions operate.

Therefore, promotional practices differ from one jurisdiction to another.

Cheapest Does Not Always Mean Best

Cannabis can be discounted for legitimate reasons.

These may include:

  • excess inventory;
  • older packaging date;
  • seasonal oversupply;
  • discontinued product;
  • brand promotion;
  • retailer clearance;
  • lower demand.

A low price is not inherently suspicious.

However, consumers should still examine:

  • package date;
  • testing;
  • license status;
  • cannabinoid information;
  • ingredients;
  • warnings;
  • and product condition.

Why Cannabis Gets Discounted

Cannabis is a perishable agricultural product.

Flower can lose aroma and moisture over time.

Retailers may discount products approaching:

  • internal freshness targets;
  • inventory turnover deadlines;
  • package redesigns;
  • strain discontinuation;
  • or seasonal inventory changes.

A significant discount may therefore reflect age rather than poor legality or safety.

Compare the Final Price

Cannabis taxes can substantially affect the checkout total.

An advertisement might show a low menu price without making the final tax burden immediately obvious.

Depending on jurisdiction, the final total can involve:

  • state sales tax;
  • cannabis excise tax;
  • local cannabis tax;
  • local sales tax.

Rules vary widely.

Consumers comparing dispensaries should therefore compare the final legal checkout price, not only the promotional headline.

Medical vs. Adult-Use Pricing

Some states maintain both:

  • medical cannabis programs;
  • adult-use cannabis programs.

Medical patients may sometimes face different:

  • tax structures;
  • purchase rules;
  • product limits;
  • discounts;
  • or registration requirements.

The exact differences depend on state law.

Cannabis Vape Deals

Searches for cannabis vape deals deserve additional attention because vape products are not directly comparable to flower.

A vape cartridge should be evaluated according to:

  • oil quantity;
  • THC concentration;
  • total cannabinoid content;
  • ingredients;
  • extraction type;
  • hardware quality;
  • producer;
  • state testing;
  • manufacturing date.

A cheap cartridge is not automatically a good deal.

Cannabis Vape Cartridge Sizes

Common cannabis vape products may include:

  • 0.3 g;
  • 0.5 g;
  • 1 g;
  • larger devices depending on market rules.

Two cartridges sold for the same price can therefore offer very different quantities.

Always compare equivalent sizes.

Vape Potency vs. Value

Vape oils and concentrates often contain much more THC by weight than flower.

That does not mean consumers should chase the highest THC percentage.

Higher-potency products can increase intoxication and unwanted effects.

A better value assessment considers:

  • legal testing;
  • ingredients;
  • producer reputation;
  • hardware;
  • oil quantity;
  • cannabinoid profile;
  • price.

Licensed Cannabis Vapes Matter

Legal cannabis vape products should come through the appropriate state-regulated supply chain.

This is important because regulated products can be subject to requirements involving:

  • manufacturing;
  • testing;
  • labeling;
  • ingredient disclosure;
  • packaging;
  • tracking.

Unverified or illicit-market vape products may not provide equivalent assurances.

Flower Deals vs. Vape Deals

Category Flower Cannabis Vape
Common unit Grams Cartridge/device
Typical potency Lower THC concentration Higher THC concentration
Comparison metric Price per gram Price per device/gram of oil
Freshness concern Dryness, terpene loss Oil/hardware age
Key label checks THC, terpenes, batch THC, oil weight, ingredients
Main deal mistake Comparing unequal weights Comparing unequal cartridge sizes

Price should always be interpreted within the product category.

Concentrate Deals

Ice Cream Cake may also appear in concentrate formats such as:

  • live resin;
  • cured resin;
  • rosin;
  • wax;
  • badder;
  • shatter.

These formats can contain substantially higher THC concentrations than flower.

A concentrate sale should therefore not be compared directly with an eighth of flower.

Ice Cream Cake Live Resin

Live resin products carrying the Ice Cream Cake name may emphasize preservation of aromatic compounds from fresh-frozen cannabis material.

However, the concentrate’s chemistry can differ significantly from Ice Cream Cake flower.

The strain name alone does not tell consumers:

  • extraction method;
  • THC concentration;
  • solvent status;
  • terpene percentage;
  • or product quality.

Read the product-specific label.

Price Per Milligram of THC Has Limits

Some shoppers calculate value based on THC alone.

For example, they may divide price by total milligrams of THC.

This can be useful for certain product comparisons, especially edibles, but it can also be misleading.

Cannabis quality involves more than THC.

Products can differ in:

  • terpene profile;
  • freshness;
  • formulation;
  • manufacturing quality;
  • cannabinoid balance;
  • desired experience.

The cheapest THC is not necessarily the best product.

Dispensary Loyalty Programs

Licensed retailers may operate loyalty programs where state rules permit them.

Programs can offer:

  • points;
  • member pricing;
  • periodic discounts;
  • birthday offers;
  • rewards.

Consumers should still compare final costs.

A loyalty program is not automatically cheaper than a competitor’s standard menu price.

First-Time Customer Deals

Some cannabis markets allow retailers to offer introductory promotions.

Rules vary.

An attractive first-time discount can reduce an initial transaction, but it does not necessarily make that retailer the cheapest long-term option.

Compare regular prices as well.

Veteran and Senior Discounts

Some licensed dispensaries voluntarily offer discounts to:

  • veterans;
  • seniors;
  • medical patients;
  • industry workers;
  • or other eligible groups.

Availability depends on retailer policy and state rules.

Clearance Cannabis

Clearance does not automatically mean unsafe cannabis.

Retailers may reduce prices to move older or excess inventory.

However, checking the production or packaging date can help consumers understand why a product costs less.

Compare Freshness

For flower such as Ice Cream Cake, freshness can influence:

  • aroma;
  • texture;
  • moisture;
  • terpene preservation.

A deeply discounted package that has been sitting for a long time may provide less sensory quality than a fresher product.

Compare Laboratory Labels

A legal product label may provide information such as:

  • THC;
  • THCA;
  • CBD;
  • CBDA;
  • CBG;
  • total cannabinoids;
  • batch number;
  • production information;
  • warning statements.

Requirements depend on state law.

Comparing these details helps consumers evaluate similarly priced products.

Do Not Judge Ice Cream Cake Only by THC

One dispensary might list:

Ice Cream Cake — 22% THC

while another lists:

Ice Cream Cake — 28% THC

The second option is not automatically better.

Other differences may include:

  • terpene concentration;
  • cultivation;
  • freshness;
  • genetics;
  • phenotype;
  • package size.

Strain names are useful but do not standardize products.

Deals and High-Potency Cannabis

Discounts can encourage consumers to focus on quantity.

Public-health considerations still apply.

THC can affect:

  • attention;
  • memory;
  • coordination;
  • decision-making;
  • reaction time.

A lower price does not reduce impairment.

Cannabis Vapes Can Be Highly Concentrated

Cannabis vape oils can contain substantially higher cannabinoid concentrations than flower.

That means a discounted vape can still represent a highly potent product.

Consumers should evaluate potency separately from price.

Cannabis Edible Deals

Dispensary promotions may also include gummies or other edibles.

Edibles behave differently from inhaled marijuana.

They can take longer to produce noticeable intoxicating effects and can last longer than expected.

Therefore, price should not be the only consideration.

Product labeling, cannabinoid content, serving information, and secure storage matter as well.

Avoid Comparing Hemp and Marijuana as Identical Products

Online searches for cannabis deals can produce both:

  • state-regulated marijuana products;
  • hemp-derived cannabinoid products.

These can operate under different regulatory systems.

A low-priced online hemp product should not automatically be compared with a state-licensed marijuana dispensary product as if they were identical.

Can a Dispensary Ship Weed Across the United States?

A state cannabis license does not create a general right to ship marijuana across state lines.

State legalization is not the same as nationwide legalization.

Consumers should be skeptical of websites presenting nationwide marijuana shipping as though ordinary state dispensary authorization automatically permits it.

Verify the Retailer

Before comparing deals, confirm whether the business is licensed under the relevant state cannabis program.

Regulatory agencies frequently provide:

  • license searches;
  • retailer maps;
  • business directories;
  • enforcement information.

This is more reliable than assuming a website is legitimate because it appears prominently in a search engine.

Best-Priced Dispensary vs. Best-Value Dispensary

These are different concepts.

Best-Priced

Usually means the lowest advertised price.

Best Value

Considers:

  • price;
  • quantity;
  • freshness;
  • testing;
  • product quality;
  • taxes;
  • convenience;
  • legal compliance.

For many consumers, best value is a more useful comparison than simply “cheapest.”

A Better Cannabis Deal Checklist

Before considering an advertised discount, compare:

  1. Is the retailer legally licensed?
  2. Is the package size equivalent?
  3. What is the final after-tax price?
  4. What is the THC concentration?
  5. When was the product packaged?
  6. Is testing information available?
  7. Are you comparing flower with flower or vape with vape?
  8. Is the deal limited by state rules or purchase conditions?
  9. Is the discount tied to old inventory?
  10. Does the product actually meet your preferences?

This makes promotional comparisons much more meaningful.

U.S. Cannabis Laws Vary by State

Cannabis rules are not uniform across the United States.

States differ in:

  • adult-use legality;
  • medical cannabis;
  • retail licenses;
  • possession limits;
  • product restrictions;
  • taxes;
  • promotional rules;
  • delivery;
  • local authority.

The National Conference of State Legislatures continues to track enacted cannabis legislation across these categories.

Consumers should check the rules for their specific jurisdiction.

Ice Cream Cake and Driving

Whether Ice Cream Cake is full price or discounted, THC can impair driving.

Cannabis can affect:

  • coordination;
  • judgment;
  • reaction time;
  • attention.

People should not drive while impaired.

Cannabis and Alcohol

Combining marijuana with alcohol can increase impairment.

A dispensary promotion should never be treated as a reason to disregard ordinary safety considerations.

Cannabis Use Disorder

Cannabis use can become problematic for some people.

Warning signs may include:

  • craving;
  • increased tolerance;
  • using more than intended;
  • difficulty reducing use;
  • withdrawal;
  • continued use despite negative consequences.

High-potency cannabis deserves particular caution.

Educational Resources

For more cannabis strain, dispensary-market and U.S. marijuana education, explore Cannabistopgrade.com.

Regarding Ice Cream Cake genetics, THC, flavors, terpenes and consumer-reported effects, see the Leafly Ice Cream Cake profile.

Concerning current state cannabis legislation covering licensing, product regulation, taxation, adult-use markets and medical programs, consult the NCSL State Cannabis Policy Enactment Database.

For public-health guidance about cannabis products and risks associated with delayed edible effects, consult CDC Cannabis and Poisoning.

Readers can continue exploring cannabis strains, legal-market terminology and U.S. marijuana policy through Cannabistopgrade.com.

Frequently Asked Questions

1. What is the Ice Cream Cake strain?

Ice Cream Cake is an indica-dominant hybrid commonly associated with Wedding Cake × Gelato #33 genetics. Current strain-reference information lists it around 22% THC and 1% CBG with vanilla, butter and pepper flavor notes.

2. How do I determine which dispensary has the best deals?

Compare licensed retailers using equivalent package sizes, final after-tax prices, freshness, laboratory information and product category. The lowest headline price is not necessarily the best value.

3. How can I compare the best-priced dispensary near me?

Start with your state’s licensed cannabis retailer directory and then compare equivalent products by price per gram or package. Also check taxes, product age and testing information.

4. Are cannabis vape deals always cheaper than flower?

No. Vapes and flower are different product categories with different concentrations and package sizes. Compare vapes with equivalent vape products rather than directly comparing cartridge prices with flower.

5. Why do dispensaries discount weed?

Discounts can result from promotions, excess inventory, older stock, loyalty programs, seasonal supply or discontinued products. A discount does not automatically indicate poor quality, but product date and testing information are worth checking.

6. Is Ice Cream Cake high in THC?

Current reference information places Ice Cream Cake around 22% THC, which is relatively potent cannabis flower. Individual batches can vary substantially, so the laboratory label on the specific product is more useful than a strain average.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Ice Cream Cake strain” Cancel reply

Related products

Ice Cream Cake Strain
Quick View

Indica strains

Ice cream cake Strain

$90.00 – $245.00Price range: $90.00 through $245.00
Berry Kush Strain
Quick View

Indica strains

Berry Kush Strain

$293.00
Godfather OG Strain
Quick View

Indica strains

Godfather OG Strain

$220.00 – $1,400.00Price range: $220.00 through $1,400.00
Chemo Kush Strain
Quick View

Indica strains

Chemo Kush Strain

$139.00
Blue Cheese Strain
Quick View

Indica strains

Blue Cheese Strain

$90.00 – $245.00Price range: $90.00 through $245.00
Cherry Crush Strain
Quick View

Indica strains

Cherry Crush Strain

$260.00 – $2,000.00Price range: $260.00 through $2,000.00
Banana Runtz Strain
Quick View

Indica strains

Banana Runtz Strain

$300.00 – $1,700.00Price range: $300.00 through $1,700.00
GMO Cookies
Quick View

Indica strains

GMO Cookies

$90.00 – $255.00Price range: $90.00 through $255.00
Cannabis Top Grade

Cannabis Top Grade is your trusted destination for premium cannabis products selected with quality, freshness, and consistency in mind. We are committed to offering a carefully curated selection of top-grade strains and cannabis essentials while making your shopping experience simple, discreet, secure, and convenient. Discover quality products and dependable service designed for customers who expect more from their cannabis experience.

Product categories
  • Bulk Mushrooms
    • Microdose Shrooms For Sale
  • Buy Budder Online
  • Buy THC Extracts Online
  • Cannabis Syrup
  • Cannabis Tincture
  • Edibles and Gummies
  • Hash
  • Hybrid cannabis strains
  • Indica strains
  • Premium Crumble
  • Sativa Strains
  • Uncategorized
  • Vapes and Prepolls
Top rated products
  • Jealousy OG Strain Jealousy Og Strain $75.00
  • Malabar Mushrooms Malabar Mushrooms $145.00 – $605.00Price range: $145.00 through $605.00
  • Tom Ford Pink Kush Crumble Wax Tom Ford Pink Kush Crumble Wax $40.00 – $335.00Price range: $40.00 through $335.00
  • Blue Pulaski Mushroom Blue Pulaski Mushroom $155.00 – $1,015.00Price range: $155.00 through $1,015.00
  • Pineapple OG Hash Pineapple OG Hash $81.00 – $229.00Price range: $81.00 through $229.00
  • Skunky Bastard Strain Skunky bastard Strain $300.00 – $1,900.00Price range: $300.00 through $1,900.00
Recent Posts
  • Ohio Cannabis Laws and Dispensaries No Comments on Ohio Cannabis Laws and Dispensaries
  • Cannabis Concentrates and Dabbing No Comments on Cannabis Concentrates and Dabbing
  • Tinctures and Cannabis Extracts No Comments on Tinctures and Cannabis Extracts
  • Terpenes in Cannabis and Weed No Comments on Terpenes in Cannabis and Weed
  • North Carolina Cannabis Laws and Dispensaries No Comments on North Carolina Cannabis Laws and Dispensaries
Visa
PayPal
Stripe
MasterCard
Cash On Delivery
Copyright 2026 © Cannabis Top Grade | Top Cannabis Dispensary USA
  • Home
  • Buy Weed Online
  • About
  • Contact
  • Blogs
  • Login
  • official mail: info@cannabistopgrade.com
  • Nationwide Delivery

Login

Lost your password?